zdrowycavalier@gmail.com

Badanie oczu

Created with Sketch.

Cavaliery ze względu na obciążenia genetyczne powinny mieć badane oczy co roku przez lekarza okulistę. Badanie oczu obejmuje 14 wyszczególnionych chorób + inne problemy ze wzrokiem nie wyszczególnione na certyfikacie. Przedstawimy przykładowy wynik takiego badania, jest to stary wzór, ale obrazuje czego powinniśmy się spodziewać prosząc hodowce o wyniki badań oczu. Badania oczu są bardzo ważne – średnio 28% cavalierów ma problemy z oczami (badania z 2008 roku Canine Eye Registration Foundation).

Na wyniku badań zawsze powinny być dane psa, którego badania dotyczyły – nie może być to imię domowe typu „Pimpuś” tylko pełne imię oraz przydomek zgodne z danymi w rodowodzie psa. Konieczne jest również aby na wyniku badania widniał nr chipa i/lub tatuaż psa – to jedyne dane, które są unikalne i niepowtarzalne, pozwalają zatem weterynarzowi zidentyfikować zwierzę i stwierdzić, że pies który przed nim stoi to ten sam, któremu wystawia certyfikat. Mogą tam również, ale nie muszą pojawić się dane „właściciela” psa. Na poniższym certyfikacie można zobaczyć jak to wygląda. Na czerwono zaznaczono miejsce gdzie powinny się znaleźć dane.

CERTYFIKAT ZDROWY 1

Kolejną istotną rzeczą na wyniku badania są choroby oraz rozpoznanie. Kolejno rozszyfrujemy i omówimy choroby, które MUSI zawierać wynik badania.

CERTYFIKAT ZDROWY

 1. Persistent Pupillary Membrane (PPM)przetrwała błona źrenicza – badanie, które wystarczy zrobić raz w życiu psa.
 2. Persistent hyperplastic tunica vasculosa lentis (PHTVL)/ Persistent hyperplastic primary vitreous (PHPV) – choroby, które mogą prowadzić do zaćmy.
 3. Cataract (wrodzona) Zaćma/ Katarakta
 4. Retinal Dysplasia (RD) dysplazja siatkówki – częsta choroba u cavalier king charles spanieli.
 5. Hypoplastia/ Micropapilla – hipoplazja czyli niedorozwój organu – w tym wypadku oczu np. microphthalmia. Micropapilla – niedorozwój tarczy nerwu wzrokowego.
 6. Collie eye anomaly (CEA) – anomalia oczu collie – choroba nazwana tak od rasy u której najczęściej występuje. Jest to wada wrodzona, dziedziczna, która wystarczy że zostanie zbadana raz w życiu psa.
 7. Inne choroby stwierdzone przy badaniu.
 8. l.pectinatum abn. – choroba możliwa do zdiagnozowania tylko poprzez gonioskopię.
 9. Entropion/ Trichasis entropion – podwinięcie powieki (najczęstsze u psów ras bracefalicznych i dużych). Trichasis – rzęsy rosnące w złym kierunku, „do środka oka”, podrażniające oko i powodujące stany zapalne.
 10. Ectropion/ Macroblepharon – Ectropion – również wywinięcie powieki. Macroblepharon – wadliwa budowa/ wielkość powieki.
 11. Distichiasis/ Ectopic cilia – distichiasis to dwurzędowość rzęs czyli wada objawiająca się podwójnym rzędem rzęs – w przypadku gdy rzęsy podrażniają oko może doprowadzić nawet do operacji. Ectopic cilia –  jest to rodzaj dwurzędowości rzęs. Więcej tutaj – klik.
 12. Corneal dystrophy dystrofia rogówki
 13. Cataracta (nie wrodzona) Zaćma/ Katarakta
 14. Lens luxation (primary) – Pierwotne zwichnięcie soczewki – jest dziedziczną chorobą oczu, objawia się z ostrym bólem, a nieleczona prowadzi do ślepoty. Występuje u wielu różnych ras psów. Chorobę dziedziczy się w sposób autosomalny recesywny.
 15. Retinal degeneration (PRA) Postępujący zanik siatkówki
 16. Inne choroby stwierdzone przy badaniu.

Niektóre z chorób są dopuszczalne u psów hodowlanych np. dystrofia lipidowa rogówki. Pies, który otrzymał certyfikat może być rozmnażany. Najlepiej jednak, aby choroba występowała tylko u jednego z rodziców.

Przypominamy – badanie oczu musi być wykonywane przez lekarza okulistę (wiele chorób do diagnozy wymaga specjalistycznego sprzętu) oraz powinno być nie starsze niż 1 rok !!!

Certyfikat okulistyczny ECVO zawiera dokładnie te same badania:

11951223_10204059020066541_4059368932732946879_n