zdrowycavalier@gmail.com

Choroby nerek

Created with Sketch.

Nerki psa odgrywają bardzo ważną rolę w zachowaniu prawidłowego funkcjonowania organizmu – filtrują krew z niepożądanych skutków przemiany materii. Niewydolność nerek jest to stan, w którym nerki nie są w stanie filtrować toksyn.


Krótko i dosadnie:

Ciężko uchronić się przed chorobami nerek. Psy należy kontrolować i obserwować, a najlepiej raz w roku wykonać USG przeglądowe i badanie krwi.

UWAGA ! – ponieważ CKD jest ściśle związane z niedomykalnością zastawki mitralnej należy dbać o aktualne badania serca. Szczegóły odnośnie MVD wkrótce. Nie powinno się rozmnażać psów, które mają problemy z nekami. 


Chroniczna/ Przewlekła choroba nerek  (CKD – Chronic Kidney Disease) jest określana jako postępująca utrata funkcji nerek, która może nastąpić nawet w ciągu 3 miesięcy. Zgodnie z brytyjskimi badaniami z lipca 2013, choroba ta jest najczęstsza u cavalierów oraz cocker spanieli.

CKD może rozwinąć się w wyniku pogarszającego się stanu serca lub podawania leków moczopędnych takich jak Furosemid i torsemid co może poważnie wpłynąć na nerki uaktywniając układ renina- angiotensyna- aldosteron* ( RAA, RAAS renin- angiotensin-aldostrone system). Furosemid zmniejsza również ciśnienie śródczaszkowe, a zatem bywa użyteczny w leczeniu jamistości rdzenia (SM) – psy zażywające Furosemid powinny mieć stale kontrolowane nerki.

* Układ renina- angiotensyna- aldosteron – RAA,RAAS – jest układem hormonalno – enzymatycznym, który kontroluje objętość krążącej w ustroju krwi i stężenia jodów sodowych i potasowych w płynach ustrojowych. RAAS powoduje wzmożoną pracę nerek poprzez wstrzymywanie większej ilości wody i sodu a wydalanie więcej potasu. W wyniku tego procesu całkowita objętość krwi wzrasta – „więcej” krwi jest pompowane przez zwężone tętnice – ciśnienie krwi jest wyższe.

Pogorszenie czynności nerek może mieć negatywny wpływ na stan serca – powoduje to zarówno zaburzenia krążenia oraz zaburzenia pracy nerek i określane jest jak zespół sercowo – nerkowy (CRS, cardio-renal syndrome). CRS to zaburzenie serca i nerek, w którym ostre lub przewlekłe zaburzenia w jednym organie mogą wywołać ostre lub przewlekłe zaburzenia drugiego organu.

Zespół sercowo – nerkowy został podzielony na 5 typów w zależności od przyczyn i nasilenia, jak pokazano w tabeli:

Typ CRSOpis
TYP 1 OSTRY CRSNagłe pogorszenie funkcji sercowych prowadzi do ostrej niewydolności nerek.
TYP 2 CHRONICZNY CRSChroniczne nieprawidłowości  funkcji sercowych prowadzą do postępującej przewlekłej choroby nerek.
TYP 3 OSTRY ZESPÓŁ SERCOWO NERKOWYOstre pierwotne pogorszenie czynności nerek prowadzi do ostrej dysfunkcji  serca.
TYP 4 CHRONICZNY ZESPÓŁ SERCOWO NERKOWYPrzewlekła choroba nerek prowadzi do zmniejszenia czynności serca, przerost lewej komory serca, dysfunkcji rozkurczowo- naczyniowej i  podnosi ryzyko problemów naczyniowo- sercowych.
TYP 5 WTÓRNY CRSNagłe lub chroniczne choroby (np. cukrzyca) powodują kombinację sercowych i nerkowych nieprawidłowości.

Niewydolność nerek rozwija sie u psów z problemami kardiologicznymi, najczęciej wzrasta stopniowo wraz z postępem choroby serca i postępuje szybciej wraz z wprowadzeniem leków moczopędnych i  niektórych leków rozszerzających naczynia. Furosemid i inne leki mogą negatywnie wpłynąć na nerki poprzez uaktywnienie RAAS.

Objawy:

W początkowej fazie pies może oddawac więcej moczu lub robić to częściej niż dotychczas, co wiąże się z oddwodnieniem i większą ilościa spożywania wody.

Klinicznie najczęstszymi objawami są :

 • brzydki oddech
 • anemia
 • utrata wagi / wyniszczenie organizmu
 • wymioty
 • nadmierne oddwanie moczu i pragnienie
 • niemożność utrzymania moczu

Wraz z postępem choroby może pojawiać sie wielle następnych obawow jak: podniesione ciośnienie RAAS co z kolei powoduje u psa symptomy takie jak:

 • apatia
 • depresja
 • utrata wagi
 • utrata apetytu
 • suchość sierści
 • brązowe przebarwienia na języku
 • zapach amoniaku z jamy ustnej
 • pies może pić mniej na tym etapie choroby.

Z powodu spadku wydajności nerek może pojawić się również: obrzęk płuc, zapalenie osierdzia, wydzielanie mocznika przez skórę, zwiększenie ilości potasu we krwi, zmęczenie, zaburzenia rytmu serca, wrzody w jamie ustnej, wymioty, biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego. W końcowym stadium niewydolności nerek pies ma napady drgawek, zapada w śpiączkę.

Znajomość tej choroby jest w rasie Cavalieri King Charles Spaniel bardzo istotna z powodu występowania MVD (niedomykalność zastawki mitralnej)  – jak zostało wspomniane – choroby serca i nerek są ze sobą silnie skorelowane.

Diagnoza:

Diagnoza może zostać postawiona po badaniu moczu, badaniu ultrasonograficznym (USG) oraz badaniu krwi (stężenie kreatyniny). Wyższy poziom kreatyniny wskazuje mniejsze natężenie przepływu płynów przez nerki (przesączanie kłębuszkowe) i jako rezultat zmniejszoną zdolność nerek do wydalania produktów przemiany materii. Poziomy kreatyniny może być normalny we wczesnym stadium CKD. Badanie kreatyniny nie jest do końca miarodajne gdyż poziom kreatyniny może nie wzrosnąć aż do utraty wydolności nerek o 75%. Można wykonać tomografię oraz biopsję w celu próby ustalenia przyczyny dysfunkcji nerek.

CKD jest klasyfikowane w 5 stadiach – pierwsze stadium jest najłagodniejsze z jedynie kilkoma objawami,  stadium piąte jest najbardziej poważne i nazywane chroniczną niewydolnością nerki (CKF – chronic kidney failure), przewlekłą niewydolnością nerek (CRF – chronic renal failure) lub schyłkową niewydolnością nerek (ESRD – end stage renal disease).

Nerki oraz serce mogą zostać uszkodzone przez nadciśnienie tętnicze, zatem należy regularnie kontrolować zdrowie psa pod tym względem.

Leczenie:

kidneys

Niestety nie ma lekarstwa na CKD. Zadaniem weterynarzy jest utrzymanie psa w jak najlepszej kondycji do końca życia.

Ograniczenie soli w diecie zapobiega obrzękom, wodobrzuszu, nadciśnieniu. Wykonywane są okresowe badania krwi aby wykryć zmiany w pracy nerek i progres choroby.

Niektóre diety dla psów z chorymi nerkami są niskobiałkowe – badania pokazały, że białko jest słabo metabolizowane przez psy z niewydolnością nerek z kolei inne teorie mówią, że dieta bogata w mięsa jest dobra. Pies musi mieć stały dostęp do świeżej wody w sporych ilościach. Niejednokrotnie konieczne jest podawanie leków aby regulować poziom fosforu. U psów stosuje się również dializy, hemodializy. Przeszczepy nerek są bardzo rzadkim rozwiązaniem.

W celu ustalenia diety oraz leczenia – skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

Źródło: CavalierHealth