zdrowycavalier@gmail.com

CM/SM – farmakologia, leki

Created with Sketch.

Podawanie leków przy CM/SM ma ograniczyć występowanie objawów i bólu u psa. CM i SM są nieuleczalne i będą z Wami do końca życia psa. Psy bez objawów nie mają wdrażanego leczenia. 

Realnie żadne leki nie są specjalnie dedykowane do łagodzenia bólu w CM/SM, używa się leków które przynoszą rezultaty w leczeniu bólu neuropatycznego u ludzi oraz (z obserwacji właścicieli) łagodzą objawy u psów. 

Przygotujcie się na dzielenie leków, przesypywanie, dosypywanie – leki stosowane w SM/CM są to leki ludzkie, niejednokrotnie będziecie musieli je dzielić, łączyć. Jak to zrobić jak mamy kapsułki pełne proszku? Nie jest trudno.  Np. jeżeli macie przepisane 150 mg gabapentyny 2 razy dziennie (gabapentyna dostępna jest po 100, 300 i 400 mg), są dwie opcje:  

1) kupujecie gabapentyne 100 mg. Otwieracie jedną kapsułkę 100 mg i dzielicie na pół (jak podzielić proszek? Widzieliście kiedyś filmy jak ktoś robi „kreskę” narkotyku? To właśnie tak – wysypujemy proszek na gładką powierzchnie, za pomocą karty/dowodu czegokolwiek sztywnego robimy z tego cienką kreskę i dzielimy ją na pół – nie musi być super idealnie) i połówki wsypujecie do pełnych kapsułek. Zamykacie i gotowe. Możecie poświęcić godzinę i przygotować sobie gotowe 150 mg kapsułki na dłuższy czas. 

2) kupujecie gabapentyne 300 mg i dzielicie kapsułki jw. na pół. Problematyczne jest, że jedną połówkę możecie wsypać z powrotem do kapsułki, ale drugą będziecie musieli podać z kombinacjami bo sam proszek nie jest zbyt smaczny i podany np. z mięsem może zmienić jego smak – pies może nie chcieć tego jeść. 

Zazwyczaj tuż po diagnozie wprowadza się określone przez neurologa dawki leków, a następnie lekarz zaleca zmniejszać je i obserwować psa i jego reakcję. Dzięki temu psu podawana jest minimalna, potrzebna do złagodzenia objawów, dawka. 

Wszystkie informacje zawarte na stronie mają charakter informacyjny i nie mogą być podstawą do wdrożenia leczenia! Leczenie należy prowadzić pod stałą kontrolą lekarza neurologa, który zna chorobę, dokładnie wyniki rezonansu magnetycznego oraz badał psa!  

 

Leki przeciwdrgawkowe i ich alternatywy w łagodzeniu bólu neuropatycznego 

Czyli gabapentyna i pregabalina. Leki przeciwdrgawkowe maja łagodzić ból neuropatyczny.

Gabapentyna (Gabapentin, Neurontin)

U ludzi gabapentyna nie jest metabolizowana – wydalana jest z moczem, jednak u psów metabolizuje się częściowo w wątrobie dlatego ważne jest okresowe badanie krwi w kierunku enzymów wątrobowych. W badaniach na ludziach gabapentyna wywoływała działania niepożądane takie jak: senność, zawroty głowy, obrzęk nóg które udało się zminimalizować poprzez stopniowe wprowadzanie leku i przyjmowanie go z jedzeniem. U psów zaobserwowano skutki uboczne takie jak: senność, bóle głowy, zawroty głowy ,wzrost masy ciała (wywołany zwiększonym apetytem).  Zdarza się, że gabapentyna podawana jest z NLPZ czyli niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi. Zaleca się podawanie gabapentyny nie częściej niż co 8 godzin ponieważ przez tyle czasu utrzymuje się ona w organizmie większości cavalierów.  Gabapentyna nie wchodzi w interakcje z innymi produktami leczniczymi, wzrost dawki gabapentyny nie powoduje zwiększenia wchłaniania co powoduje, że jest to produkt stosunkowo bezpieczny i jest bardzo małe ryzyko przedawkowania. 

Ostrzeżenie: Uwaga na preparaty z gabapentyną w płynie – mogą zawierać ksylitol, który jest trujący dla psa! Kupujemy kapsułki! 

Pregabalina (Lyrica, Accord, Alzain, Lecaent, Milpharm, Prekind, Rewisca, Sandoz, Zentiva),

Jest przepisywana zazwyczaj gdy wysokie dawki gabapentyny przestają być skuteczne. Jest silniejsza niż gabapentyna i daje efekty po podaniu mniejszych dawek.  Uważa się również, że daje trwalszy, dłuższy efekt. W Polsce nie ma weterynaryjnych produktów leczniczych, które jako substancje czynną zawierają gabapentynę czy pregabalin dlatego przepisywane są leki ludzkie. 

Przeciwwskazaniem do podawania gabapentyny czy pregabaliny są silne uszkodzenia nerek ponieważ prawie cała dawka produktu leczniczego jest wydalana w postaci niezmienionej z moczem.

Gabapentinoidy (gabapentyna i pregabalina) mogą powodować łagodną sedację i słabą koordynację, zwłaszcza po rozpoczęciu terapii. Może zwiększyć apetyt, a zwiększone spożycie kalorii może spowodować zwiększenie masy ciała. Terapia nie powinna nagle ustać, tzn. lek należy powoli wycofywać. Zaleca się monitorowanie biochemii krwi. 

Topiramat – kolejny lek przeciwdrgawkowy, który może zostać przepisany przez neurologa. Jest rzadko stosowany ponieważ nie zauważono różnicy w jakości życia u psów, którym podawany był topiramat lub gabapentyna. Należy unikać lub stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wątroby lub nerek. Mogą wystąpić działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego, w tym brak apetytu

Amitryptylina – to trójpierścieniowy lek przeciwdepresyjny, szeroko używany do leczenia depresji u ludzi i różnych stanów psychogennych u zwierząt. Ból neuropatyczny ograniczany jest tutaj poprzez hamowanie wychwytu noradrenaliny. Działanie to jest zupełnie niezależne od działania przeciwdepresyjnego. Działanie przeciwbólowe amitryptyliny jest niewielkie, a lista skutków ubocznych długa dlatego nie jest powszechnie stosowana. Najczęstsze komplikacje przy podawaniu to: nadmierne uspokojenie, otępienie, zaburzenia koordynacji ruchowej, suchość jamy ustnej, zamazane widzenie, zaparcia, zatrzymanie moczu. Dodatkowo podawanie amitryptyliny jest niewskazane u naszej, obciążonej genetycznie MVD rasy, ponieważ prowadzi do zaburzeń pracy serca. Należy stosować ostrożnie u zwierząt z drgawkami lub padaczką. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest uspokojenie polekowe, które jest bardziej prawdopodobne przy podawaniu wielu leków na raz. Możliwa jest nadpobudliwość. Inne działania niepożądane obejmują zaburzenia rytmu serca (zaburzenia rytmu serca), hematologiczne (zahamowanie czynności szpiku kostnego), przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty) i hormonalne.

Paracetamol – lek przeciwbólowy, nieznany mechanizm działania w stosunku do bólu neuropatycznego.  Paracetamol (acetaminofen) jest często stosowany u psów z krótkotrwałym bólem przebijającym. UWAGA! WYSOKA TOKSYCZNOŚCI DLA KOTÓW. Paracetamol należy stosować ostrożnie ponieważ psy nie metabolizują się tak dobrze, jak ludzie. Stosowany jest jako krótkotrwałe leczenie bólu tylko u psów – tzn. w nagłych przypadkach umożliwiając właścicielowi „uzupełnienie” istniejącej ulgi w bólu. Istnieje ryzyko efektów ubocznych: nerkowych, wątrobowych, żołądkowo-jelitowych i hematologicznych. Częste i wysokie dawki mogą powodować nabyty syndrom suchego oka. 

Zonisamide – lek przeciwdrgawkowy, w badaniach klinicznych wydaje się skuteczny w przypadku ataków padaczkowych/pseudopadaczkowych. 

Lewetiracetam – lek przeciwdrgawkowy, który można stosować w połączeniu z fenobarbitalem i/lub bromkiem potasu. Wydaje się być względnie bezpieczny dla psów i nie notuje się wielu skutków ubocznych, dodatkowo nie zaobserwowano negatywnego wpływu na wątrobę. 

Opioidy (petydyna, metadon, tramadol) są stosowane jako alternatywa dla leków przeciwdrgawkowych, jednak niewiele jest dowodów na ich skuteczność w ostrym bólu neuropatycznym u psów 

Leki zmniejszające ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego (CSF)

Cymetydyna, omeprazol 

Działanie tej terapii polega na tym, że zmniejszenie ciśnienia płynu mózgowo-rdzeniowego zmniejsza siłę napędową wpływającą na jamistość rdzenia. Niektórzy właściciele zgłaszają zmniejszenie oznak widocznego bólu. Jednak ostatnie publikacje nie potwierdziły efektu zmniejszania CSF.

Działania niepożądane cymetydyny:zgłaszano toksyczne działanie na wątrobę i nerki, dlatego zaleca się monitorowanie biochemii krwi. U ludzi zgłaszano (rzadko) bóle głowy. Cymetydyna może zwiększać klirens (współczynnik oczyszczania) gabapentyny w nerkach.

Omeprazol – jest to również środek zobojętniający kwasy żołądkowe – u gryzoni laboratoryjnych zaobserwowano, że długotrwała terapia powoduje zmiany w błonie śluzowej żołądka. Zgłoszone działania niepożądane to nudności, zaparcia, biegunki, wysypki skórne. 

Kortykosteroidy są opcją dla ciężkiego osłabienia SM-S lub drapania fantomowego. Jednak ponieważ leki te mogą mieć bardziej długoterminowe skutki uboczne. Autorka, Clare Rusbridge, rzadko używa kortykosteroidów do zarządzania SM-S i nigdy / prawie nigdy nie używa CM-P.

Kortykosteroidy – mogą powodować wymioty i biegunkę, chociaż zazwyczaj jest to wysokie dawki. Leki te zwiększają także oddawanie moczu (i picie), a w połączeniu z lekami moczopędnymi mogą powodować niedobór potasu. Zwiększają również apetyt, a zwiększone spożycie kalorii spowoduje zwiększenie masy ciała. Przewlekłe stosowanie powoduje utratę mięśni, zmiany skórne i słaby wzrost włosów. Zwierzęta otrzymujące kortykosteroidy mogą być również letargiczne, słabe i nietolerujące ciepła. Kortykosteroidy opóźniają również gojenie ran i zwiększają podatność na infekcje. Nie należy podawać pacjentkom w ciąży, chorym na cukrzycę lub chorym na nerki.

 

Amantadyna – dostępnych jest niewiele informacji na temat tego leku. Należy go unikać lub stosować ostrożnie u pacjentów z jaskrą, chorobą wątroby, chorobami nerek, zastoinową niewydolnością serca, atopowym zapaleniem skóry lub napadami padaczkowymi. Najczęstszym działaniem niepożądanym jest nadmierne uspokojenie i ataksja (niezborność ruchów), która jest bardziej prawdopodobna w przypadku polifarmacji. Mogą wystąpić działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego. 

 

 

NLPZ-NSAIDS mogą powodować wymioty i biegunkę, jednak zwierzę, które ma złą reakcję na jeden lek, nie będzie musiało reagować na inne. Nie jest zalecany dla zwierząt z chorobą nerek i istnieje bardzo małe ryzyko, że NLPZ mogą wywołać niewydolność serca u zwierząt z wcześniej istniejącą chorobą serca. Zaleca się monitorowanie biochemii krwi

 

Suplementy: 

MSM 

Olej CBD

Czy są jakieś alternatywne lub uzupełniające opcje terapii? Akupunktura została opisana jako przydatna terapia wspomagająca w niektórych przypadkach. W niektórych przypadkach dyplomowani fizjoterapeuci mogą pomóc złagodzić objawy. Należy jednak zachować ostrożność, ponieważ reakcja na te zabiegi jest bardzo indywidualna, a niektóre psy mogą być później bardziej bolesne. Hydroterapia może być przydatna dla niektórych pacjentów, zwłaszcza tych z osłabieniem i / lub defektami posturalnymi / proprioceptywnymi. Manipulacje kręgosłupa są przeciwwskazane.

Tags: ,