zdrowycavalier@gmail.com

Dysplazja siatkówki

Created with Sketch.

Jedną z najpoważniejszych genetycznych chorób dotykających oczy cavalierów jest dysplazja siatkówki (retinal dysplasia). Jest to wada siatkówki – dwie warstwy siatkówki nie są ze sobą prawidłowo „sklejone”. Łagodna forma RD to delikatny fałd, kolejną jest tzw. postać geograficzna w której wadliwa powierzchnia siatkówki jest większa, najbardziej zaawansowana postać choroby to całkowite rozwarstwienie siatkówki.


Krótko i dosadnie:

Dla przyszłych właścicieli:

Wymagać od hodowców corocznych badań oczu rodziców szczenięcia – przedstawione badanie od lekarza okulisty nie może być starsze niż 1 rok. Wykaz chorób i wzory wyników badania oczu – tutaj.  Akceptowalne jest rozmnażanie cavalierów z łagodną formą RD, ale dobrze aby choroba występowała TYLKO u jednego z rodziców.

Dla hodowców:

Należy co roku badać oczy psów hodowlanych u lekarza okulisty. Psy z łagodnym RD mogą być dopuszczone do hodowli – światowe organizacje okulistyczne pozostawiają to decyzji hodowcy  (należy wziąć pod uwagę wyniki badań w kierunku MVD, SM i ogólny stan zdrowia psa, a także zdrowie i długość  życia linii z których pochodzi). Apelujemy o rozsądek i nie kojarzenie ze sobą dwóch psów nawet z łagodną formą RD.


canine_ophthalmologyna zdjęciu: badanie oczu u cavaliera

Łagodna forma RD – niewielkie fałdy na siatkówceW miejscu występowania fałd występuje martwe pole, które jest niewielkie i prawdopodobnie nawet nie zauważane przez psa
RD geograficznaSpore ubytki w polu widzenia psa.
Rozwarstwienie siatkówkiPies jest całkowicie ślepy.

W przypadku RD oprócz przyczyny genetycznej, występuje również druga forma RD spowodowana SARDS, które jest najprawdopodobniej chorobą autoimmunologiczną. SARDS (sudden acquired retinal degeneration syndrome) czyli nagłe nabyte zwyrodnienie siatkówki występuje bez względu na rasę psa, zwykle w wieku dojrzałym, starszym i częściej u suczek niż u psów. SARDS wywołuje utratę wzroku w ciągu od 1 dnia do 4 tygodni.  W listopadzie 2013 r. podczas badania psów z SARDS naukowcy stwierdzili, że oprócz ślepoty u psów chorych występowało zwiększone pragnienie, wydalanie moczu, zwiększenie apetytu i przyrost masy ciała.

geographic_dysplasia_unilaterl_ckcs

na zdjęciu: RD postać geograficzna

Diagnoza:

Diagnoza stawiana jest podczas wizyty u lekarza okulisty. Lekarz jest w stanie stwierdzić jak bardzo zaawansowana jest choroba, a ponieważ w większości przypadków choroba się nie rozwija (cały czas stopień RD jest taki sam) lekarz jest w stanie stwierdzić jak bardzo RD zakłóca pole widzenia psa.

Leczenie: 

Leczenie RD nie istnieje. Nie ma przeprowadzanych zabiegów „sklejenia” siatkówki u psa.

Źródło: CavalierHeath