Entropion jest stosunkowo częstą chorobą u cavalierów. Jest to bolesne schorzenie, które może doprowadzić do ślepoty. American College of Veterinary (ACVO) uważa, że jest ona dziedziczna w naszej rasie.


Krótko i dosadnie:

Dla właścicieli:

Wymagać od hodowców corocznych badań oczu rodziców szczenięcia – przedstawione badanie od lekarza okulisty nie może być starsze niż 1 rok. Wykaz chorób i wzory wyników badania oczu – tutaj.  Jeżeli decydujesz się na zakup szczenięcia po rodzicu, który cierpi na entropion hodowca powinien przebadać wszystkie szczenięta u specjalisty lekarza okulisty w kierunku chorób oczu, a szczególnie możliwości rozwinięcia się entropion. Zalecamy w takim wypadku wziąć szczenię starsze (powyżej 4 miesięcy) z aktualnym badaniem oczu.

Dla hodowców:

Komitet Genetyki ACVO pozostawia furtkę dla hodowców chcących hodować na psach dotkniętych entropion – takie psy otrzymują certyfikat CERF. Jednak równocześnie wszystkie szczenięta po chorym rodzicu należy traktować jako potencjalnie chore. Cały miot należy przebadać u lekarza specjalisty okulisty w kierunku chorób oczu ze szczególnym uwzględnieniem entropion. Najlepiej aby szczenięta pozostały nieco dłużej w hodowli aby móc przeprowadzić badanie u okulisty w nieco starszym wieku. Przy podjęciu decyzji o dopuszczeniu do hodowli cavaliera chorego na entropium należy wziąć pod uwagę całościowy obraz oraz stan zdrowia psa i jego przodków.


ENTROPION  PIC COPYRIGHT SUSAN JACOBI DVM ACVO

Entropion rozwija się w ciągu kilku miesięcy od urodzenia. Najprościej – jest to zawijanie się powiek do wewnątrz oka. Najczęściej choroba dotyka dolnej powieki – może występować jedno lub dwustronnie. Przez zawijanie się powieki włosy, rzęsy ocierają rogówkę oka co może powodować nieustanny dyskomfort oraz urazy rogówki. Ogólnie przyjmuj się, że rasy bracefaliczne mają predyspozycje do tej choroby – buldogi, mopsy, king charles spaniele itp.

Leczenie:

Entropion nie jest wyleczalne za pomocą leków – wiąże się z koniecznością podawania leków zapobiegających owrzodzeniu rogówki do czasu przeprowadzenia niezbędnej korekcji chirurgicznej. Na podstawie zaawansowania entropion i wieku cavaliera lekarz dobiera najlepszą technikę chirurgiczną.

Źródło:

CavalierHealth