List hodowcy. 

Witaj !

Spotykamy się, ponieważ marzy Ci się cavalier king charles spaniel. Dla Ciebie to słodki piękny puchaty szczeniaczek, pewnie przyjaciel na dalsze życie. Dla mnie – to część samego siebie. Powołałem do życia tę maleńką kuleczkę, poświęcałem się jej 24 godziny/dobę, być może długo walczyłem o jej życie i zdrowie. Kochałem, uczyłem życia z człowiekiem. Dla mnie to najpiękniejsze szczenię na świecie zasługujące na wyjątkowy dom.

Dlatego:

Liczę, że Twoja decyzja o posiadaniu psa jest starannie zaplanowana i przemyślana. Że nie była podjęta pod wpływem emocji.

Kiedy dzwonisz, przychodzisz – traktuj mnie jak człowieka a nie jak anonimowego sprzedawcę.

Szanujmy się i odnośmy się do siebie kulturalnie. „Dzień dobry”, „dziękuję”, „proszę”, „do widzenia” ułatwiają wzajemną komunikację.

Nie chcę, żebyś na dzień dobry pytał mnie o cenę. Boję się wtedy, że zależy Ci tylko na tym, żeby jak najtaniej kupić szczeniaka. Że będziesz na nim oszczędzał w przyszłości, że jak się pochoruje, Tobie będzie szkoda pieniędzy na leczenie. Nie  sprzedam takiej osobie szczenięcia. Nigdy.

Opowiedz mi o sobie, o tym jak żyjesz, jaki prowadzisz tryb życia, dlaczego interesuje Cię akurat ta rasa. Powiedz, co możesz zaoferować swojemu czworonożnemu przyjacielowi, czy jesteś w stanie zmienić pewne nawyki i przyzwyczajenia żeby odpowiednio zadbać o psa. To pozwoli nam się zrozumieć i poznać. Będę mógł Ci zaoferować szczenię, które najbardziej do Ciebie pasuje.

Nie denerwuj się, kiedy zaczynam Cię wypytywać o Twoje życie i wiedzę o rasie. Muszę być pewien, że zasługujesz na szczenię z mojej hodowli. Że wiesz, jak postępować z psem i znasz wymagania rasy. Czuję się odpowiedzialny za psy, które hodowlę opuszczają i ich dalsze życie.

Jeśli odmówię Ci sprzedaży psa – uszanuj to. Widocznie mam ważne powody ku temu. Nie przemawia przeze mnie złośliwość.

Nie złość się, kiedy odmówię i nie zaproszę Cię do domu w pierwszym miesiącu życia szczenięcia. Nie mam nic do ukrycia ale zależy mi na bezpieczeństwie i zdrowiu maluchów, które dopiero są przed szczepieniami   Pamiętaj, że moje psy są dla mnie priorytetem.

Jeśli odwiedzasz hodowlę, słuchaj mnie uważnie i uszanuj zasady panujące w moim domu. Dbaj o higienę. Pytaj, zanim coś zrobisz.

Zadawaj dużo pytań. Cieszy mnie to, bo widzę, że chcesz poznać rasę i jak najwięcej o niej wiedzieć. Interesuj się zdrowiem, predyspozycjami. To pozwoli Ci świadomie podjąć decyzję o przyjęciu cavaliera pod swój dach.

Mimo, że dokładam wszelkich starań, żeby psy, które powołuję do życia cieszyły się długim zdrowiem, to nie mogę dać Ci 100% gwarancji, że Twój pies będzie zdrowy. Rzetelnie badam swoje psy, starannie dobieram reproduktorów ale pewnym chorobom trudno zapobiec. Można jedynie zmniejszyć ryzyko ich występowania. Musisz mieć tego świadomość, kupując cavaliera.

Nie targuj się, nie negocjuj ceny. Pies to nie pralka. Nie wypada.

Po wzięciu pieska do domu, nie zrywaj ze mną kontaktu. Chcę wiedzieć jak się rozwija, jak mu się z Tobą żyje. Świadomość, że pies jest szczęśliwy utwierdza mnie w przekonaniu, że dobrze zrobiłem dając Ci kredyt zaufania.

Jeśli pies ma kłopoty ze zdrowiem – idź z nim do weterynarza i poinformuj mnie o tym. Nie chcę dowiadywać się o Twoich kłopotach z portalu społecznościowego. Jestem po to, by Ci pomóc. Dać kontakty do dobrych specjalistów, podzielić się z Tobą swoim doświadczeniem.

Mi też zależy na zdrowiu malucha.

Chwal się swoimi sukcesami wystawowymi, z godnością przyjmuj porażki.

Pamiętaj, że biorąc 10-12 tygodniowe szczenię – nie możesz mieć pewności, że wyrośnie na championa. Ja też nie jestem w stanie Ci tego zagwarantować. Chciałbym jednak, żebyś Ty dał mi gwarancję, że niezależnie od tego, czy Twój pies będzie zajmował pierwsze czy ostatnie lokaty – będziesz go kochał najmocniej na świecie.

Jeśli masz ku temu okazję – odwiedź mnie czasami. Tak wiele nas łączy – to może być początek całkiem fajnej znajomości.