zdrowycavalier@gmail.com

O badaniach słów kilka

Created with Sketch.

Cavalier, podobnie jak psy innych ras może zachorować na dosłownie wszystko, ale jest kilka chorób, na które szczególnie trzeba zwrócić uwagę. Są to choroby, na które cavalier king charles spaniele są szczególnie narażone:

Choroby, które można całkowicie wyeliminować z hodowli to Episodic Falling, Dry eye i Curly Coat Syndrome. Jest to możliwe, dzięki odkryciu genów, które za te choroby odpowiadają. Hodowcy, dzięki odpowiedniemu doborowi pary hodowlanej mogą zagwarantować szczeniętom życie wolne od wyżej wymienionych chorób. Przed zakupem szczenięcia należy poprosić o badania genetyczne rodziców a następnie je przeanalizować. Więcej informacji znajdziesz w naszych artykułach dotyczących tych chorób.

Mimo, że pozostałych chorób nie sposób całkowicie wyeliminować, to warto pytać o badania, gdyż zdrowi rodzice zwiększają szanse na zdrowe potomstwo. Ważne, żeby badania były aktualne i wykonane przez weterynarza danej specjalności.

Każdy dokument sprawdzamy w ten sam sposób:

  • KIEDY wykonywano badanie – stwierdzamy, czy badanie jest aktualne,
  • KTO wykonywał badanie – sprawdzamy, czy wykonywał je weterynarz specjalista,
  • KOMU wykonywano badanie – sprawdzamy czy dane psa się zgadzają: na dokumencie powinno widnieć imię psa wraz z przydomkiem hodowlanym, jego nr chipa i rodowodu,
  • WYNIK badania – sprawdzamy czy wynik badania psa jest dla nas do zaakceptowania.

Wynik badania nie musi mieć dumnego napisu CERTYFIKAT – często za ładny papierek trzeba sporo dopłacić. Wystarczy dokument opatrzony pieczątką i podpisem lekarza, który klarownie wskaże jakie badanie było wykonane z jakim wynikiem, kiedy było badanie wykonane i komu.

Serce: badanie serca powinno być wykonywane przez weterynarza kardiologa i nie powinno być starsze niż rok. Dlaczego?

Najczęściej tylko kardiolog jest w stanie wychwycić pierwsze symptomy choroby,  dysponuje też czułym sprzętem, którego nie posiadają zwykli weterynarze i co najważniejsze: jest specjalistą w swojej dziedzinie. Badania powinny być wykonywane corocznie, gdyż zdarza się, że choroba szybko postępuje. Protokół hodowlany zaleca, by wycofywać z hodowli psy i suki, u których zdiagnozowano MVD poniżej 5 roku życia. Jeżeli szczenię, które planują Państwo zakupić pochodzi od starszych rodziców (powyżej 5 roku życia) to  w pewnych sytuacjach Stopień MVD1 a czasami MVD2 nie powinien budzić Waszego niepokoju. Warto jednak wypytać hodowcę o zdrowie pozostałych przodków szczenięcia. Przykład: Ojciec ma 8 lat i MVD2, matka 6lat i MVD0  – jest to satysfakcjonujące i raczej bezpieczne skojarzenie.

KAŻDY CAVALIER KING CHARLES SPANIEL UŻYTY DO HODOWLI, NIEZALEŻNIE OD WIEKU, POWINIEN MIEĆ PRZEBADANE SERCE. Na MVD chorują zarówno młode psy (np. dwuletnie), jak i stare.

Oczy:  badanie oczu, podobnie jak i serca powinno być wykonywane przez weterynarza okulistę i również nie powinno być starsze niż rok. O chorobach oczu można poczytać TUTAJ.

Nie każda choroba oczu ma taką samą rangę i jakkolwiek katarakta powinna wykluczać psa z hodowli, tak niektóre z dziedzicznych chorób, np. dwurzędowość rzęs, dopuszcza możliwość hodowli po uwzględnieniu całego potencjału zdrowotnego danego psa.

Rdzeń kręgowy: Jedynym badaniem diagnozującym bądź wykluczającym Syringomielię u badanego psa jest rezonans magnetyczny.  Badanie jest stosunkowo drogie i mało popularne wśród hodowców, jednak już coraz więcej z nich decyduje się na przeskanowanie psów i suk hodowlanych. Badanie wykonuje się średnio 2 razy w ciągu całego życia psa i powinno obejmować CAŁY rdzeń kręgowy oraz głowę.

Oznaczenia:

SM –skrót od słowa syringomyelia

Do hodowli, w pewnych przypadkach, dopuszczane są psy chore na syringomielie jednak tylko takie, które nie wykazują żadnych objawów tej choroby i odpowiednio dobierając im partnerów. Więcej o SM można przeczytać TUTAJ.

CM – chiari malformation. Malformacja Chiarego dotyka ok. 90% cavalierów, do hodowli dopuszcza się cavaliery z CM1 oraz CM2.

Rzepki kolanowe – PL PatellarLuxation

Badania rzepek kolanowych u cavalierów przeprowadza się najczęściej palpacyjnie, czyli poprzez dotyk. Badanie powinno zostać wykonane przez kompetentnego, doświadczonego lekarza weterynarii – NAJLEPIEJ ORTOPEDĘ lub chirurga.

Canine Inherited Disorders Database zaleca wycofanie z hodowli wszystkie psy ze skłonnością do wywichnięć rzepki kolanowej- jak również wycofanie rodziców i rodzeństwa chorych psów jak również zaleca przynajmniej raz w życiu kontrolę rzepek kolanowych pod rtg, jednak zazwyczaj hodowcy wykonują badania palpacyjne ponieważ jest to dość prosta do „wymacania” choroba.

Należy pytać i prosić hodowców o wyniki badań psów. ZAWSZE poproś o wgląd w badania, wymagaj klarowności i szczerości – masz zamiar kupić przyjaciela na wiele lat, warto mieć pewność, że zarówno Ty jak i hodowca zrobiliście wszystko aby szczeniak był zdrowy. „Na słowo” to można kupić pietruszkę, a nie szczeniaka.