U rasy cavalier king charles spaniel powszechne jest zarastanie spodów łap. Cavalierom wyrastają długie i gęste włosy spomiędzy opuszek, które należy regularnie usuwać. Zbyt długie włosy na łapach zbijają się w bolesne kołtuny, utrzymują wilgoć i brud co może spowodować infekcje oraz zwiększają ilość brudu, piachu przynoszonego do domu.

Na zdjęciu – zarośnięta łapa, specjalnie na potrzeby tego tekstu.

Włosy należy dokładnie i regularnie przycinać. Należy zaopatrzyć się w ostre nożyczki – najlepiej z zaokrąglonymi końcami – bardzo dobrze sprawdzają się nożyczki fryzjerskie, które są dostosowane do cięcia włosów.

Jeżeli ktoś się boi, że podczas przycinania włosów uszkodzi psu łapkę może użyć sposobu „na grzebień. Na psich opuszkach opieramy grzebień, który częścią z ząbkami łapie włosy tniemy nad grzebieniem – eliminacja ryzyka przycięcia poduszki psa – patrz fotografie poniżej.

A obcięta cavalierowa łapka prezentuje się tak:

Kolejną rzeczą jest pielęgnacja opuszek – potocznie zwanych poduszkami. Nie należy ich zbyt często nawilżać i smarować ponieważ powoduje to zmiękczenie, a tym samym zwiększa podatność na urazy, skaleczenia. Od czasu do czasu należy obejrzeć łapki – czy poduszki nie są popękane, usunąć nadmiar włosów, przyciąć paznokcie. Jeżeli z poduszkami nic się nie dzieje, nie są popękane nie podejmować żadnych działań. Podczas kąpieli myć porządnie również spody łap aby pozbyć się ewentualnego zalegającego piachu/brudu, a następnie porządnie je osuszyć.

W okresie zimowym, gdy wszędobylska sól ma niekorzystne działanie na łapki cavalierów zazwyczaj jest konieczne zabezpieczanie poduszek. Należy pamiętać aby bez względu na wszystko po każdym spacerze porządnie umyć psie łapki z soli i osuszyć ręcznikiem.

Jest na rynku cały szereg dostępnych preparatów, które tworzą na poduszkach niewidzialną „podeszwę” zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem soli. Składnikami większości z nich są: gliceryna, wazelina, lanolina, wosk pszczeli, witamina E, olejek z drzewa herbacianego. Można również stosować zwykłą wazelinę dostępną w aptekach. Pamiętać należy, nawet mimo zabezpieczeń,  o myciu łap po każdym spacerze!

Innym sposobem ochrony psich łap jest stosowanie obuwia. Należy wybierać je bardzo ostrożnie aby nie narazić psa na ewentualne urazy związane z kiepskim jakościowo obuwiem.