Postępujący zanik siatkówki (PRA – Progressive retinal atrophy) znany jest również jako postępujące zwyrodnienie siatkówki (PRD) jest chorobą dziedziczną i dość częstą w rasie. PRA jest dziedziczona przez recesywny autosomalny gen. Choroba ta powoduje postępujące zwyrodnienie i/lub zanik tkanki siatkówki. Choroba prowadzi do całkowitej ślepoty.


Krótko i dosadnie:

Dla przyszłych właścicieli:

Wymagać od hodowców corocznych badań oczu rodziców szczenięcia – przedstawione badanie od lekarza okulisty nie może być starsze niż 1 rok. Wykaz chorób i wzory wyników badania oczu – tutaj.  

Dla hodowców:

Należy co roku badać oczy psów hodowlanych u lekarza okulisty. Psy cierpiące na PRA należy wycofać z hodowli, a ich rodzeństwo i rodzice powinni być szczegółowo przebadani.

 


 

Objawy:

Pierwsze objawy zostają zazwyczaj przeoczone przez ludzi. Zazwyczaj choroba zaczyna się od dziwnego, nieprawidłowego „blasku”, „świecenia się” oczu co wynika z nieprawidłowych reakcji oka na światło. Występują również zaburzenia widzenia.

Diagnoza:

Zazwyczaj diagnostyka jest przeprowadzana za pomocą oftalmoskopu przez lekarza okulistę. Najbardziej dokładnym badaniem jest elektroretinografia (ERG), która pozwala na zdiagnozowanie PRA przed występowaniem objawów choroby. Jednak ze względu na swoją specyfikę ERG może wymagać znieczulenia psa.

Leczenie:

Obecnie nie opracowano żadnych skutecznych środków w leczeniu PRA, jednak nieustannie prowadzone są badania w tym kierunku.

Źródło:

CavalierHealth