zdrowycavalier@gmail.com

Rzepka kolanowa

Created with Sketch.

Wypadnie rzepki kolanowej (patellar luxation – PL) jest uwarunkowanym genetycznie schorzeniem dotyczącym wielu ras. Niestety choroba ta nie oszczędza również cavalier king charles spanieli. Są różne szacunki co do ilości chorych psów – źródła podają między 6,2 a nawet 20%.

Na wywichnięcia rzepki kolanowej wpływ mają m.in. płytki rowek kości udowej, słabe wiązadła, nieprawidłowe położenie guzowatości kości piszczelowej. Objawem wypadania (wywichnięcia) rzepki kolanowej jest przede wszystkim kulawizna. PL może występować jedno lub dwustronnie. U psów z tendencją do wywichnięć rzepki kolanowej NIE WOLNO dopuścić do nadwagi !!!


Krótko i dosadnie:

Dla przyszłych właścicieli:

Wymagać badania palpacyjnego  (badanie poprzez dotyk – „wymacanie” gdzie znajduje się rzepka i czy przy poruszaniu kończynami ma skłonności do przemieszczania się) rodziców szczeniaka (najlepiej aby badanie było wykonane co najmniej w wieku 1 roku). Badanie powinno zostać wykonane przez kompetentnego, doświadczonego lekarza weterynarii – NAJLEPIEJ ORTOPEDĘ.  Przed zakupem poprosić o wstępne badanie szczeniaka w kierunku PL (badanie w wieku 6-8 tygodni) . Wymagać należy wyników – grade 0.

Dla hodowców:

Canine Inherited Disorders Database zaleca wycofanie z hodowli wszystkie psy ze skłonnością do wywichnięć rzepki kolanowej- jak również wycofanie rodziców i rodzeństwa chorych psów. Zalecane jest badanie rzepki palpacyjnie raz w roku, a raz w życiu wykonanie zdjęcia RTG rzepek oraz stawów biodrowych w kierunku dysplazji). Szczenięta należy zbadać w kierunku PL przed opuszczeniem hodowli (w wieku 6-8 tygodni).


Objawy i diagnoza.

Najczęstszym objawem PL jest stała lub okresowa kulawizna. Lekarz weterynarii może zweryfikować w badaniu palpacyjnym jak duża jest tendencja do wywichnięć rzepki i określa stopień PL według wzoru:

Grade 0 – rzepka kolanowa bez skłonności do wywichnięć.

Grade 1 – rzepka jest prawie normalna i może ulec przemieszczeniu tylko jeżeli jest użyta siła, nacisk. Rzepka samoistnie wraca na swoje miejsce.

Grade 2 – rzepka daje się wywichnąć łatwiej niż w przypadku Grade 1, występuje okresowa kulawizna, psy z drugim stopniem nie wykazują większych problemów z poruszaniem się choć z czasem z powodu zsuwania się rzepki przez krawędź grzebienia kłykcia kości udowej dochodzi do uszkodzeń chrząstki stawowej.

Grade 3 – rzepka jest trwale zwichnięta, towarzyszy temu skręcenie kości piszczelowej oraz przesunięcie guzowatości kości piszczelowej (30-60°). Kulawizna charakteryzuje się unoszeniem kończyny w czasie ruchu. Przy zginaniu i prostowaniu kończyny obserwuje się odwodzenie i przywodzenie stawu skokowego. Bloczek kości udowej jest płytki i spłaszczony.

Grade 4 – zmiany są silniej wyrażone niż w 3 stopniu – guzowatość kości piszczelowej jest jeszcze bardziej przesunięta (60-90°). W przypadku występowania PL Grade 4 w jednej kończynie pies ją odciąża – w przypadku obustronnego Grade 4 obserwuje się trwałe zgięcie stawów kolanowych czasie ruchu. Kształt bloczka kości udowej – plytki, płaski lub nawet wypukły.

Leczenie:

Przy mniejszych stopniach PL zazwyczaj przepisywane są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Rimadyl, Metacam, Previcox, Deracoxib są to jednak jedynie środki łagodzące ból – nie dają poprawy stanu rzepki kolanowej. W celu diagnozy i dostosowania leczenia skontaktuj się z lekarzem weterynarii – najlepiej ortopedą.

Grade 3 i 4  bardzo często wymagają operacji podczas której zazwyczaj pogłębiany jest rowek kości udowej tak aby lepiej „trzymał” rzepkę oraz szereg innych pomniejszych działań. Rekonwalescencja po zabiegu obejmuje wielkie ograniczenie aktywności fizycznej psa, pies powinien odpoczywać w klatce, nie skakać po meblach – szczegółowych zaleceń udziela lekarz weterynarii.

W niektórych przypadkach niekonwencjonalne metody meczenia przynoszą psu ulgę. Stosowane są m.in. akupunktura, hydroterapia (pływanie, poruszanie się w wodzie), fizykoterapia wspomagane odpowiednimi suplementami (np. Gyco – Flex II).  Przed wdrożeniem jakiejkolwiek metody leczenia należy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

patella

Źródło: CavalierHealth