zdrowycavalier@gmail.com

Suplementacja serca

Created with Sketch.

U Cavalier King Charles Spanieli główną przyczyną zgonów jest MVD. To właśnie to spędza sen z powiek zarówno właścicielom jak i hodowcom. Napisaliśmy już wiele artykułów o tej chorobie. Możecie je znaleźć tutaj – porozmawiajmy o MVD.

MVD u cavalierów jest to choroba genetyczna. Najważniejszym co możemy zrobić jest profilaktyka. Tylko regularne badanie USG DOPPLER u LEKARZA KARDIOLOGA daje nam pełny obraz stanu serca i pracy zastawek. Dodatkowo polecamy suplementację. Suplementować można psy zdrowe oraz chore – należy jedynie dostosować dawki suplementów do stanu zdrowia cavaliera. 

PAMIĘTAJCIE! Suplementy nie zastąpią leków (jeżeli takie są konieczne) i regularnych kontroli u lekarza kardiologa, są tylko „wspomagaczem” takim jak zdrowe żywienie.

Serce ma największe zapotrzebowanie energetyczne w organizmie.  Pracuje nieustannie, w każdym momencie naszego życia. Serce, które genetycznie obciążone jest chorobą MVD potrzebuje wsparcia. Przedstawiamy wam sercową złotą trójcę – Koenzym Q10, taurynę i l-karnitynę. 

Koenzym Q10

Koenzym Q10 powinny bezwzględnie przyjmować psy, które: 

 • są predysponowane do chorób serca na tle genetycznym (czyli nasze cavaliery);
 • spożywają karmę suchą, jedzenie gotowane;
 • cierpią na cukrzycę, alergię, nowotwory, mają problemy z wątrobą, nerkami, układem nerwowym;
 • są otyłe; 
 • uprawiają sporty;
 • biorą silne chemiczne leki; 
 • są po zabiegach lub przebytych chorobach; 
 • są psimi seniorami.

Cavaliery powinny mieć suplementowany Koenzym Q10 już ze względu na samo obciążenie genetyczne chorobą MVD! 

Koenzym Q10 jest niezbędnym składnikiem łańcucha oddechowego i jest odpowiedzialny za uwalnianie energii oraz wydajną pracę komórki. Jego deficyt w mięśniu sercowym prowadzi do zmniejszenia wydolności serca. Objawowa niewydolność serca występuje przy deficycie Koenzymu Q10 na poziomie 20-40%, serce przestaje pracować (śmierć!) przy niedoborze na poziomie ok. 75%. Szereg badań wykazał, że podawanie Koenzymu Q10 poprawia wydolność serca oraz przedłuża życie. U chorych na serce osobników, w badaniach, obserwuje się znacznie niższy poziom Koenzymu Q10 niż u zdrowych. Wystarczało średnio 12 tygodni suplementacji aby poziom ten znacząco wzrastał. W trakcie suplementacji zaobserwowano również pozytywne zamiany w zakresie wymiarów serca, pojemności wyrzutowej i frakcji wyrzutowej lewej komory. Nie zanotowano żadnych skutków ubocznych suplementacji ani negatywnego jej wpływu na podawane równolegle leki. 

O koenzymie Q10 kilka zdań dla zainteresowanych: 

Koenzym Q10 pełni bardzo istotną rolę w stabilizacji błon komórkowych i jest niezbędny do działania podstawowej jednostki budulcowej organizmu- komórki. Dieta psa jest bardzo ważna ponieważ Koenzym Q10 powstaje w organizmie pod warunkiem odpowiedniej podaży wielu składników odżywczych wraz z pokarmem oraz zawartości samego koenzymu w danym składniku. Występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego i tylko w formie surowej (!) np. mięso renifera zawiera 1,58mg Koenzymu Q10 na 100g, serce wołowe 1,133mg/100g, wołowina 0,365mg/100g.  Dieta psa jest bardzo istotna. 

Koenzym Q10 nie rozpuszcza się w wodzie, ale jest doskonale rozpuszczalny w tłuszczach i właśnie w tłuszczach jest wchłaniany z układu pokarmowego. Najwyższe wchłanianie odnotowano z kapsułek żelowych, gdy Koenzym Q10 zawieszony był w lecytynie sojowej. Koenzym Q10 wydalany jest głównie z kałem, jego przewlekłe podawanie nie stwarza możliwości kumulacji. Wpływa korzystnie nie tylko na serce, ale również na m.in. wątrobę, układ nerwowy, a nawet pomiar jego poziomu może być bardzo czułym markerem chorób wątroby. Zwiększone zapotrzebowanie na Koenzym Q10 występuje np. podczas uprawiania sportów, przy przebywaniu w obniżonej temperaturze, w stanach chorobowych np. nadczynność tarczycy, a jego niedobory zawsze korelują z wystąpieniem schorzeń takich jak: niewydolność serca, choroby mięśni, schorzenia układu nerwowego, choroby wątroby. Zażywanie statyn (leki stosowane w ludzkiej medycynie, służące do obniżenia poziomu cholesterolu) hamuje jeden z enzymów wspólny dla syntezy cholesterolu i koenzymu Q10 – przyczynia się zatem do rozwoju niewydolności serca, problemów z wątrobą, osłabienia mięśni i pogorszenia ogólnego samopoczucia. Koenzym Q10 zmniejsza również ilość aldosteronu we krwi(może wpłynąć korzystnie na nieaktywowanie się układu RAAS w chorobach nerek).

Suplementacja Koenzymu Q10  

 • Zdrowy pies obciążony genetycznie chorobami serca (wszystkie cavaliery) – 30 mg/dziennie
 • Chory pies (MVD) – minimum 100 mg/ dziennie
 • Psy chore, objawowe (MVD) – od 200 mg/ dziennie

Polecane, przez nas, preparaty

Puritan’s Pride Ubiquinol – 100 mg 
Puritan’s Pride CO Q-10 – 30 mg 
Healthy Origins, Ubiquinol, Aktywny Koenzym Co-Q10 – 100 mg 
Naturell Koenzym Q10 Forte – 60 mg 
NOW CoQ10 – 100 mg 
Doctor’s Best Ubiquinol – 100 mg
LongerLife Ubiquinol, Aktywny Koenzym Q10 – 50 mg

Większość z tych preparatów występuje w różnych dawkach, które można dostosować do zapotrzebowania na suplementację. 

Tauryna

Objawy niedoborów, kiedy suplementować:

 • Problemy z sercem, predyspozycje genetyczne do chorób serca (czyli znów wszystkie cavaliery);
 • Strachliwość;
 • Nadpobudliwość;
 • Agresja;
 • Padaczka;
 • Problemy z oczami, wątrobą, trzustką, nerkami, cukrzycą;
 • Otyłość i brak reakcji na odchudzanie.

Funkcje tauryny są tak rozległe, że jej obecność pozwala w ogóle żyć (np. jest neuroprzekaźnikiem i neuromodulatorem, jest niezbędna do tworzenia kwasów żółciowych, stabilizuje błony komórkowe). Dla nas, w zakresie serca, najważniejszą funkcja tauryny jest zmniejszenie obciążenia serca poprzez zmniejszenie oporów naczyń obwodowych (poprzez obniżanie stężenia soli w organizmie), modelowanie skurczu obwodowych naczyń krwionośnych, poprawa kurczliwości serca. Psy potrafią same syntezować taurynę, jednak w niewystarczającym stopniu dlatego związek ten musi być dostarczany dodatkowo z pokarmem. Tauryna występuje w tkankach zwierzęcych, głównie w wątrobie, nerkach, mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu, siatkówce oka. Sporą zawartość tauryny mają również ryby i owoce morza (kryl, małże zielone). Zawartość tauryny w surowym mięsie to np: mięso indycze 200 mg tauryny w 100 g mięsa, łosoś atlantycki 130mg/100g, wołowina (mięsień żwacz) 380mg/100g, wołowina (mięsień pólścięgnisty) 57mg/100g, wątroba drobiowa 110 mg/100g. Obróbka termiczna cieplna powoduje spadek ilości tauryny nawet o o 75%.

Suplementacja tauryny: 

Taurynę rozpuszczamy w wodzie, wprowadzamy stopniowo.  

Dawkowanie według producenta Pokusa: 20mg/ 1kg m.c. lub 1g /1 kg pokarmu.

Dawkowanie jakie my stosujemy: 

Zdrowy pies obciążony genetycznie chorobami serca (wszystkie cavaliery) – 1 g/dziennie na 10 kilo cavaliera.

Chory pies (MVD) –  2 g/ dziennie na 10 kilo cavaliera.

Polecane, przez nas, preparaty

Suplementując taurynę wybieramy czystą, krystaliczną, bez dodatków i antyzbrylaczy. Tauryna występuje w postaci białego proszku, czasami ulega zbryleniu (jest higroskopijna), nie powinna zmieniać koloru podczas przechowywania. 

 • Pokusa RawDietLine Tauryna
 • Magiczny ogród Tauryna (www.magicznyogrod.pl)
 • Gorzko Słodko Tauryna

L-karnityna

Wskazania do suplementacji:

 • dieta mogąca powodować niedobory (sucha karma, brak czerwonego mięsa, brak podrobów, dieta gotowana); 
 • schorzenia i predyspozycje do schorzeń serca, wątroby, nerek, padaczki (znów wszystkie cavaliery!); 
 • ciąża, laktacja, szczenięta karmione preparatami mlekozastępczymi, reproduktory; 
 • problemy z psychiką, zachowaniem; 
 • chemioterapia; 
 • padaczka i podawanie leków przeciwpadaczkowych;
 • zwierzęta bardzo aktywne, pracujące;
 • psi seniorzy; 
 • po uszkodzeniach mięśni, wycieńczenie, niedożywienie, obniżona odporność.

Skutki niedoborów: 

 • osłabienie;
 • zanik mięśni szkieletowych (miopatie); 
 • niewydolność mięśnia sercowego (kardiomiopatia), powiększenie mięśnia sercowego (kardiomiopatia rozstrzeniowa); 
 • nagromadzenie lipidów w tkance mięśniowej; 
 • encefalopatia wątrobowa; 

Karnityna występuje w formie lewoskrętnej (oznaczonej literką L) i prawoskrętnej (literka D). Forma D jest biologicznie nieaktywna, wykazuje działania szkodliwe – w związku z tym podczas suplementacji używamy czystej formy L czyli L-karnityny. Organizm psa potrafi syntetyzować l-karnitynę samodzielnie, najważniejszym jej źródłem jest pokarm, jednak oznaczanie jej poziomu jest bardzo trudne i drogie. Głównymi źródłami l-karnityny w diecie psa są mięso oraz podroby (najwięcej jej występuje w np. mięsie kangura, koninie, udźcu wołowym, jagnięcinie).  Obróbka termiczna (gotowanie i suszenie) powoduje straty nawet do 57%, mrożenie w temperaturze -18°C przez 4 tygodnie powoduje straty 23-25%. 

Jedną z najważniejszych funkcji l-karnityny jest udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych, ale l-karnityna również m.in,  chroni przed wolnymi rodnikami, chroni NKT, które wchodzą w skład fosfolipidów budujących błony komórkowe. Niedobory l-karnityny są tragiczne dla działania serca. Badania wykazały jednoznacznie, że podawanie l-karnityny osobnikom z chorobami serca zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego. L-karnityny nie da się przedawkować – jedynym efektem ubocznym zbyt wysokich dawek może być występowanie luźnej kupy.

Suplementacja l-karnityny: 

L-karnitynę rozpuszczamy w wodzie, wprowadzamy bardzo powoli (nagłe wprowadzenie może skutkować biegunkami)

Dawkowanie według producenta Pokusa: 50mg /1 kg m.c. / co 8-12h. 

Dawkowanie jakie my stosujemy: 

Zdrowy pies obciążony genetycznie chorobami serca (wszystkie cavaliery) – 1 g/ dziennie na 10 kilo cavaliera

Chory pies (MVD) – 2 g/dziennie (podawać w dwóch dawkach, w odstępie czasowym, wprowadzać powoli) na 10 kilo cavaliera

Polecane, przez nas, preparaty

 • Magiczny ogród L-Karnityna (www.magicznyogrod.pl)
 • Pokusa RawDietLine L-Karnityn

 

Źródła: 

 • A.Królak „Zdrowo, smacznie, naturalnie. Prawidłowe żywienie psa”
 • Opracowania własne