Syndrom kręconej sierści (curly coat syndrome/ CC) jest ciężką genetyczną chorobą, która dotyczy skóry, sierści, oczu i pazurów. Na szczęście zidentyfikowano gen odpowiedzialny za przenoszenie choroby (FAM83H) i opracowano testy genetyczne dostępne dla każdego, które są proste i nieinwazyjne (badanie krwi, wymaz z policzka).


Krótko i dosadnie:

Dla przyszłych właścicieli:

Należy kupować szczenięta tylko i wyłącznie ze skojarzeń nie dających chorych psów. Spójrz na tabelę na dole strony – kombinacje zaznaczone na niebiesko są dopuszczalne. Badanie to występuje w komplecie z badaniem genetycznym w kierunki syndromu kręconej sierści (curly coat syndrome). Sprawdź wyniki badania w kierunku syndromu suchego oka i kręconej sierści rodziców Twojego przyszłego szczenięcia.  UWAGA ! Możesz spotkać się z określeniami „czysty po rodzicach” itp. oznacza to, że rodzice psa byli „czyści” i pies również na pewno jest czysty czyli nie posiada mutacji genów odpowiedzialnych za występowanie syndromu suchego oka i kręconej sierści – w takim wypadku wymagaj od hodowcy certyfikatów badań rodziców psa. Nigdy nie załatwiaj tak ważnych spraw „na słowo” zawsze sprawdź dokumenty.

Dla Hodowców:

Należy rozmnażać psy tylko w konfiguracjach zaznaczonych na niebiesko (tabela na dole strony).

 


W maju 2012 roku badanie DNA prawie 3000 cavalierów wykazało, że 0,15% badanych było chorych na syndrom kręconej sierści, a ponad 8% było nosicielami wadliwego genu. Naukowcy z Wielkiej Brytanii szacują, że ok. 11% cavalierów jest nosicielami choroby.

Objawy:

Cavaliery dotknięte syndromem kręconej sierści rodzą się z nietypowym dla rasy kręconym włosem (stąd też nazwa choroby). Jednak choroba nie charakteryzuje się jedynie nieprawidłową, według wzorca, szatą – choroba ta powoduje ogromne problemy ze skorą (złuszczanie naskórka, ze względu na suchość skóry psy miewają łojotok – zapalenie skóry, nadmierne przetłuszczanie włosa), choroba ma też negatywny wpływ na zęby i wszystkie tkanki łączne u psa, zaburzenia wzrostu paznokci.

Diagnoza:

Angielscy naukowcy zdefiniowali  gen odpowiedzialny za występowanie choroby (gen FAM83H) i określili jego dziedziczenie. Syndrom kręconej sierści jest dziedziczony autosomalnie recesywnie jako cecha. Dało to możliwość całkowitego wyeliminowania możliwości pojawienia się nowych chorych cavalierów.  Każdy cavalier z podejrzeniem syndromu suchej sierści powinien zostać poddany badaniu – diagnoza jest wtedy oczywista i bezbłędna.

Badanie DNA można wykonać z krwi lub wymazu z policzka. Robi to zazwyczaj lekarz weterynarii, który wysyła próbkę do odpowiedniego laboratorium (AHT – Animal Health Trust lub Laboklin). Możemy otrzymać 3 wyniki badania:

Czysty – pies nie ma mutacji genu odpowiedzialnego za chorobę – taki pies nigdy nie zachoruje na syndrom kręconej sierści.

Nosiciel – pies posiada jeden zmutowany gen FAM83H, jest nosicielem choroby ale nigdy nie zachoruje na syndrom kręconej sierści.

Chory – pies posiada dwa zmutowane geny FAM83H i jest chory na syndrom kręconej sierści i na pewno posiada objawy choroby.

Niestety pomimo dostępności nieinwazyjnego i prostego badania zdarzają się niefrasobliwi hodowcy rozmnażający psy w taki sposób, że problem nadal istnieje i musimy go poruszyć.  Sprawdź schemat dziedziczenia (na dole strony) – dopuszczane kombinacje (takie gdzie nie urodzą się chore szczenięta) zaznaczono na kolor niebieski, niedopuszczalne na kolor czerwony.

 

Leczenie:

Leczenie to codzienna walka z chorobą – bardzo częste kąpiele lecznicze oraz leczenie oczu, które również ulegają przesuszeniu. Schemat leczenia oczu i stosowane leki –  tutaj.

Jeden z czołowych badaczy dr Keith C. Barnett, bazując na swoim doświadczeniu związanym z diagnostyką i leczeniem choroby, stwierdził, że chore szczenięta są najczęściej usypiane – gdyż codzienna pielęgnacja i leczenie nie przynoszą spektakularnych rezultatów i jest to jedyny humanitarna metoda zaoszczędzająca szczeniętom ekstremalnego dyskomfortu i trwałych uszkodzeń tkanek.

Źródło:

CavalierHealth

Laboklin