Wiele cavalierów cierpi na bolesną chorobę genetyczną nazywaną syndromem suchego oka (dry eye syndrome/ DE). Badania American College of Veterinary Ophthalmologists (ACVO) wykazały, że Cavaliery są predysponowane do choroby niż jakakolwiek inna rasa.


Krótko i dosadnie:

Dla przyszłych właścicieli:

Należy kupować szczenięta tylko i wyłącznie ze skojarzeń nie dających chorych psów. Spójrz na tabelę na dole strony – kombinacje zaznaczone na niebiesko są dopuszczalne. Badanie to występuje w komplecie z badaniem genetycznym w kierunki syndromu kręconej sierści (curly coat syndrome). Sprawdź wyniki badania w kierunku syndromu suchego oka i kręconej sierści rodziców Twojego przyszłego szczenięcia.  UWAGA ! Możesz spotkać się z określeniami „czysty po rodzicach” itp. oznacza to, że rodzice psa byli „czyści” i pies również na pewno jest czysty czyli nie posiada mutacji genów odpowiedzialnych za występowanie syndromu suchego oka i kręconej sierści – w takim wypadku wymagaj od hodowcy certyfikatów badań rodziców psa. Nigdy nie załatwiaj tak ważnych spraw „na słowo” zawsze sprawdź dokumenty.

Dla Hodowców:

Należy rozmnażać psy tylko w konfiguracjach zaznaczonych na niebiesko (tabela na dole strony).


Suchość oczu objawia się zapaleniem rogówki i spojówek ze względu na niemożność wytworzenia łez i nawilżenia oka, w rezultacie występuje pieczenie oczu, bolesne owrzodzenie rogówki, które mogą doprowadzić do zaburzeń widzenia a nawet utraty wzroku.  Pomimo dostępności testów genetycznych w kierunku syndromu suchego oka i możliwości wyeliminowania tej choroby, cavaliery nękane są wieloma innymi chorobami oczu – należy raz do roku zbadać oczy psa (W przypadku psów hodowlanych co roku wymagane jest badanie u lekarza okulisty – wykaz chorób jakie muszą zostać sprawdzone pojawi się już wkrótce).

Objawy:

Początkowe objawy to przewlekłe zaczerwienienie oka, gęsta żółto – zielona wydzielina (szczególnie w godzinach porannych) i rozwój „filmu” nad rogówką –  patrz zdjęcie.

Diagnoza:

Wydzielanie łez jest testowana przez umieszczenie małego paska specjalnego papieru pod dolna powiekę. Jest to tzw. test łzy Schirmera. Można również wykonać badanie genetyczne występujące w komplecie z badaniem na syndrom kręconej sierści (wymaz z policzka lub badanie krwi, próbkę zazwyczaj pobiera lekarz weterynarii i przesyła do laboratorium – Animal Health Trust lub Laboklin).

Leczenie:

Leczenie syndromu suchego oka sprowadza się głównie do zapobiegania zniszczenia rogówki. Zazwyczaj podawane są sztuczne łzy, które mają zapobiegać zatarciu, infekcją bakteryjnym, zmniejszać zaplenia i bliznowacenie rogówki.

Leczenie sprowadza się do codziennego zakraplania i/lub nanoszenia maści przez całe życie psa – stosuje się m.in. Restasis, Optimmune.

UWAGA ! W 2008 roku badacze zaobserwowali, że bratycefaliczne rasy, które są leczone niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (włączając cycosporine – składnik wcześniej przywołanego  Restasis) są narażone na rozwój raka kolczystokomórkowego  (SCC).

Inne często wykorzystywane leki to Hy-Optic (hialuronian sodu) i I-Drop Vet PLUS (hialuronian).

W 2013 roku Dr David L. Williams, na podstawie badań, stwierdził że najlepszy w użyciu będzie hydrożel, który nie wymaga tylu dawek dziennie co leki w stanie ciekłym.

Bardzo rzadko stosuje się leczenie chirurgiczne – w ciężkich przypadkach gdy pies nie reaguje na żadne leki stosuje się operację przeniesienia kanału ślinianek z jamy ustnej do oka. Powoduje to przepływ śliny co pozwala utrzymać oczy wilgotne. Nie jest to idealny sposób gdyż ślina jest inna niż łza oraz przepływ śliny nie może być regulowany. Operacja jednak jest pomocna dla psów odpornych na leczenie u których nie zdały egzaminu żadne inne formy terapii medycznej.

Leczenie należy prowadzić pod ścisłym nadzorem i według zaleceń lekarza okulisty.

Źródło:

CavalierHealth

Laboklin