zdrowycavalier@gmail.com

Szczotki dla Cavaliera

Created with Sketch.

Często spotykamy się z pytaniami o niezbędne i praktyczne szczotki dla Cavaliera. Jak je wybrać, w jakie rodzaje się zaopatrzyć? Z perspektywy naszych doświadczeń i posiadania miliona niepotrzebnych szczotek, które leżą gdzieś na półce postaramy się przybliżyć nieco temat.

Szczotka pudlówka

Pudlówki  najbardziej ogólnie używa się do czesania całego cavaliera, jednak z powodu igiełek jakie posiada należy to robić delikatnie. Dodatkowo miejsca wrażliwe jak pachwiny, brzuszek,a także takie gdzie jest niewiele sierści lepiej czesać grzebieniami. Przyjmijmy więc umownie, że pudlówka służyć nam będzie do czesania wierzchu cavaliera – uszu, grzebietu, porteczek, ogona, klatki piersiowej.

Na rynku jest dostępnych wiele szczotek pudlówek, różnią się one od siebie niewiele – głównie długością igieł, producentem i ceną. Długość igieł nie jest tak istotnym czynnikiem w przypadku naszej rasy, jeżeli Cavalier ma bardzo obfite futro można poszukać tych o nieco dłuższych igłach.  Polecamy wybór miękkiej szczotki pudlówki.

Na rynku można zaleźć również różne rozmiary szczotek, czyli różniące się wielkością  „główki” oraz szczotki tzw. samoczyszczące – tutaj wybór zależy tylko i wyłącznie od Was. Czy potrzebny Wam dodatkowy gadżet jakim jest samoczyszczenie i jakim rozmiarem szczotki najwygodniej będzie Wam pracować. Rada praktyczna – najlepiej przejść się do dobrze wyposażonego sklepu zoologicznego, popróbować na własnym psie jaka pudlówka będzie najlepsza (UWAGA! takie rzeczy w nieznanym miejscu robimy z psami, które znają już szczotki, nie maja problemów z czesaniem) i kupić ją od razu w sklepie lub jeżeli nie znajdziemy odpowiedniej dokonać zakupu w Internecie (wtedy warto chociaż spróbować różnych długości igieł i rozmiarów). Przy wyborze pudlówki należy zwrócić również uwagę, aby nie miała na zakończeniu igieł plastikowych główek, które szarpią włos.

Polecamy:

Inne pudlówki: 

Pudlówki samoczyszczące: 

Grzebień

Dobry grzebień aby wyczesać pachwiny i miejsca wrażliwe. Grzebień przydaje się również przy kołtunach, których nie chcemy/ nie możemy rozczesać – najlepiej wtedy podłożyć grzebień pod kołtun i nad grzebieniem wyciąć go nożyczkami. Zapobiega to zranieniu psa. Można używać grzebienia w ten sam sposób jak przy kołtunach podczas wycinania włosów ze spodów łap psa. Gęstość grzebienia i wielkość również dobieramy indywidualnie do naszych preferencji. Najlepszy jest dość gęsty i niezbyt duży, tak abyśmy mieli dostęp do wszystkich miejsc cavaliera. Na rynku jest bardzo szeroki wybór różnych grzebieni – postaramy się kilka polecić, aby zobrazować które najlepiej sprawdzają się u nas. Można również kupić dwa grzebienie – jeden o szerszym, a drugi o gęstszym rozstawie. Wstępne czesanie wykonywać grzebieniem z szerszym rozstawem, a dokładne gęstym grzebieniem. Typowy grzebień dla psa można równie dobrze zastąpić porządnym antystatycznym grzebieniem ze sklepu fryzjerskiego.

Polecamy: 

Inne grzebienie:

Furminatory, trymery

Cavaliery mają podszerstek. Teoretycznie według wzorca nie powinny go mieć, jednak szczególnie pieski niewystawowe go mają i to niejednokrotnie sporo. Podszerstek jest to krótka, gęsta i martwa warstwa futra znajdująca się pod okrywą włosową. Warstwa podszerstka i warstwa włosa okrywowego tworzą sierść. Podszerstek to zazwyczaj to co lata po domu, zbiera się w kątach, ozdabia kanapę i nasze ubrania, a także powoduje kołtuny. U psów żyjących na dworze stanowi ochronę przed zimnem i deszczem. Jednak cavalier jako pies domowy nie potrzebuje go aż tyle. Dlatego warto czasami użyć furminatora lub trymera hakowego aby pozbyć się podszerstka. Z tymi sprzętami należy obchodzić się dość ostrożnie gdyż mimo zapewnień producentów zazwyczaj nieco uszkadzają okrywę włosową i podrażniają skórę – raz na jakiś czas i bardzo ostrożnie. Wybór między furminatorem, a trymerem hakowym to sprawa indywidualna – spełniają taką samą funkcję. Ważne aby dobrać furminator do długości sierści cavaliera. U psów wystawowych nie powinno się używać furminatora ani trymera hakowego. 

Furminatory:

Trymery hakowe:

Szczotka z włosia naturalnego

Bardzo przydatna gdy chcemy lekko przeczesać psa, poprawić jego wygląd, zrobić mu masaż skóry pobudzający ukrwienie, a co za tym idzie stan i wzrost włosa. Idealna do codziennej pielęgnacji, na wystawę, czy do zaznajomienia małego cavaliera ze szczotkami. Należy szukać szczotki z włosa niezbyt twardego, naturalnego, antystatycznej. Najlepiej zaopatrzyć się w nią w sklepie fryzjerskim wszak wszystko z dopiskiem dla psa jest 200% droższe 🙂

Tangle Teezer

Bardzo popularna ludzka szczotka – do codziennej pielęgnacji. Idealna do rozczesania psa, masażu skóry. Polecamy. Szczotka jest ogólnodostępna w drogeriach typu Rossmann czy Hebe. Cena ok. 35 zł.