zdrowycavalier@gmail.com

Trująca żywność

Created with Sketch.

Niektóre popularne i powszechnie używane w polskich kuchniach produkty są bardzo niebezpieczne dla psów, a ich spożycie może doprowadzić nawet do śmierci. W trosce o zdrowie cavalierów publikujemy listę toksycznych produktów spożywczych.


 

Kakao

chocolate-675631_960_720

Kakao zawiera substancję o nazwie teobromina, która może wywołać poważne zatrucie. Spożycie przez psa czekolady (szczególnie gorzkiej, która ma większą ilość kakao) może objawiać się m.in. wymiotami, drgawkami, nadmiernym pobudzeniem, wzrostem ciśnienia, drżeniem, sztywnością, zaburzeniami rytmu serca, częstym oddawaniem moczu,zaburzeniami neurologicznymi, problemami z sercem. Spożycie czekolady może zakończyć się śmiercią. Dawki zagrażające zdrowiu psa zaczynają się od 20 mg/kg m.c., natomiast przekroczenie 60 mg/kg m.c. skutkuje poważnymi objawami ze strony układy nerwowego. Dla zobrazowania gorzka czekolada zawiera ok. 16 mg tej substancji na każdy gram produktu (w 100g tabliczce znajduje się 460 mg tej substancji).


 

Cebula, szczypiorek

onion-775189_960_720

Zawierają między innymi toksyczną substancję tiosiarczan sodu, która podrażnia układ pokarmowy i doprowadza do rozpadu czerwonych krwinek. Zazwyczaj pierwszym objawem jest biegunka, a także silne wymioty. Pozostałe objawy rozwijają się między drugim, a czwartym dniem po zatruciu. Najczęściej występuje również całkowity brak apetytu i ogólne osłabienie. Objawy zatrucia mogą się pojawić po spożyciu przez psa cebuli w ilości odpowiadającej około 0,5% masy zwierzęcia.


 

Czosnek

Warzywa_czosnek002

Podrażnia układ pokarmowy i doprowadza do rozpadu czerwonych krwinek.


 

Winogrona i rodzynki

Raisins

Dawka niebezpieczna wynosi około 11,5 grama na kilogram masy ciała czyli ok. 2 winogrona lub 6 rodzynek. Spożycie tej lub większej ilości prowadzi do zapalenia żołądka i jelit, a także może poważnie uszkodzić nerki (włącznie z ostrą niewydolnością nerek). Objawami zatrucia są częstomocz, ospałość, brak apetytu, wymioty i biegunka.


 

Alkohol 

Na psy działa podobnie jak na ludzi, jednak wystarczy dużo mniejsza dawka, aby wywołać upojenie. Po spożyciu alkoholu u zwierzęcia mogą wystąpić zaburzenia w oddawaniu moczu, zmiany w funkcjonowaniu układu nerwowego, osłabienie odruchów, zmiana zachowania. W sytuacjach krytycznych dochodzi do ostrego nieżytu żołądka, krwotocznego zapalenia żołądka, utraty świadomości, zapaści oddechowej, uszkodzenia wątroby i śmierci.


 

Awokado

avocado-16041_960_720

Awokado zawiera grzybobójczą toksynę – persin, która jest niebezpieczna dla psów. Prowadzi do wymiotów i biegunki oraz może przyczyniać się do zatrzymania wody w jamie brzusznej (wzdęcia), w płucach (trudności w oddychaniu) oraz w okolicy serca (zmniejszenie częstości akcji serca).Zjedzenie awokado może skutkować śmiercią psa. Nie jest znana śmiertelna dawka toksyny, ale mimo to należy bezwzględnie trzymać awokado z daleka od cavalierowych (i nie tylko) pyszczków.


 

Orzechy makadamia

Macadamia00

Orzechy makadamia są silnie trujące dla psów ! Nawet niewielka ilość orzechów może spowodować poważne objawy, które pojawiają się najczęściej w przeciągu 12 godzin od spożycia. Dawka toksyczna dla psów waha się w graniach od 2,4-62,4 g na kilogram masy ciała.


 

Kawa i herbata

a-cup-of-coffee-399478_960_720

Zawierają szkodliwą kofeinę oraz taniny i teaninę. Przedawkowane powodują silne pobudzenie psychoruchowe, przyspieszenie i niemiarowość serca, bardzo silne zwiększenie diurezy, nudności, wymioty i osłabienie. W skrajnych przypadkach (w silnym zatruciu) występują drgawki i porażenie ośrodka oddechowego, migotanie komór i śmierć.


 

Ksylitol

Spożycie ksylitolu może spowodować poważne uszkodzenie wątroby, a nawet śmierć! Spożycie ksylitolu w ilości >100 mg/kg masy ciała wywołuje u psa wydzielanie dużych ilości insuliny, prowadząc w konsekwencji do znacznego obniżenia poziomu cukru we krwi (hipoglikemii).Wszystkie słodziki, gumy do żucia i inne produkty słodzone ksylitolem powinny być dobrze zabezpieczone przed psem.


 

Gałka muszkatołowa, gorczyca biała i czarna, cynamon

Nie określono dawki toksycznej tych substancji dla psów, zaleca się jednak całkowite zrezygnowanie z podawania psu produktów.


 

Owoce pestkowe

O ile niektóre owoce pestkowe nie są dla psa trujące o tyle trzeba bardzo uważać na pestki, które są trujące zarówno dla psów jak i ludzi – kwas pruski czyli cyjanowodór może nawet zabić. Psi organizm jest dużo mniejszy niż ludzki, a więc wystarczy aby przedostało się do niego dużo mniej toksycznej substancji i kłopot gotowy. Należy bardzo uważać na pestki owoców i starać się unikać podawania owocu z pestką psu. Listę dozwolonych owoców możecie znaleźć w naszym tekście o BARF/RAW – tutaj.