zdrowycavalier@gmail.com

Back to Top

Większość chorób, które opisujemy dotyczy wielu ras – u cavalierów występują one z mniejszą lub większą częstotliwością ALE uznaliśmy, że nawet jeżeli coś jest rzadkie to nie znaczy, że powinniśmy to pomijać. Przy każdej chorobie staramy się dopisać jak często występuje ona w naszej rasie. Pamiętać należy, że cavaliery zmagają się najczęściej z MVD, SM, chorobami oczu, rzepką kolanową, chorobami nerek oraz dysplazją stawów biodrowych i to powinny być priorytety zdrowotne dla hodowców oraz właścicieli.

Cavaliery nie chorują częściej ani rzadziej niż inne rasy, a nawet wielorasowe kundelki – każdy pies niesie za sobą bagaż genetyczny, którego nie sposób przewidzieć i każdy może zachorować. Wszystkie rasy mają charakterystyczne dla siebie choroby genetyczne, a kundelki mogą być obciążone chorobami wszystkich ras, które w sobie mają. Nieprawdą jest, że pieski w typie, pomieszane z kundelkami chorują rzadziej albo wcale.


Polecani lekarze specjaliści

Sekcja polecanych lekarzy zawiera dane kontaktowe lekarzy, których znamy i z czystym sumieniem możemy Wam polecić. Jeżeli znacie świetnego specjalistę, którego tutaj nie ma – dajcie nam znać! zdrowycavalier@gmail.com


Brytyjski Kennel Club przeprowadził dwukrotnie badania zdrowotności oraz śmiertelności psów. Wyniki opublikowano z podziałem na rasy.

Raport 2004 rok Cavalier King Charles Spaniel

Raport 2014 rok Cavalier King Charles Spaniel

The Royal Veterinary College  (RVC) opublikował dane dotyczące występowania chorób zbierane przez lekarzy weterynarii na terenie UK.

2016 rok dane statystyczne


MVD

Dystrofia Rogówki

Dysplazja siatkówki

Zaćma – katarakta

Małoocze

Entropion

Microphthalmia

PRA

Wiśniowe oko

Dwurzędowość rzęs – distichiasis

Owrzodzenia rogowki

Choroby nerek

Syndrom kręconej sierści

Syndrom suchego oka

Episodic Falling Syndrome

Dystrofia mięśniowa

Rzepka kolanowa

Zapalenie mięśni żucia