zdrowycavalier@gmail.com

W zdrowiu i w chorobie

Created with Sketch.

Większość chorób, które opisujemy dotyczy wielu ras – u cavalierów występują one z mniejszą lub większą częstotliwością ALE uznaliśmy, że nawet jeżeli coś jest rzadkie to nie znaczy, że powinniśmy to pomijać. Przy każdej chorobie staramy się dopisać jak często występuje ona w naszej rasie. Pamiętać należy, że cavaliery zmagają się najczęściej z MVD, SM, chorobami oczu. Charakterystyczne dla rasy są również: episodic falling syndrome oraz syndrom kręconej sierści, syndrom suchego oka, jednak z uwagi na odkrycie genów odpowiedzialnych za przenoszenie tych chorób możliwe jest ich całkowite wyeliminowanie. Zwrócić uwagę należy również na: rzepki kolanowe, choroby nerek oraz dysplazję stawów biodrowych.

Cavaliery nie chorują częściej ani rzadziej niż inne rasy, a nawet wielorasowe kundelki – każdy pies niesie za sobą bagaż genetyczny, którego nie sposób przewidzieć i każdy może zachorować. Wszystkie rasy mają charakterystyczne dla siebie choroby genetyczne, a kundelki mogą być obciążone chorobami wszystkich ras, które w sobie mają. Nieprawdą jest, że pieski w typie, pomieszane z kundelkami chorują rzadziej albo wcale.

 

Choroby najczęstsze w rasie

Pozostałe:

Jak zrobić morfologię? Czyli trombocytopenia (małopłytkowość) i macrothrombocytopenia.

Szczegółowe informacje jak prawidłowo wykonać badanie morfologii krwi u cavaliera aby było miarodajne – czyli czemu zawsze robimy rozmaz ręczny i jakie anomalie w obrazie krwi występują w rasie. 

Polecani lekarze specjaliści

Sekcja polecanych lekarzy zawiera dane kontaktowe lekarzy, których znamy i z czystym sumieniem możemy Wam polecić. Jeżeli znacie świetnego specjalistę, którego tutaj nie ma – dajcie nam znać! zdrowycavalier@gmail.com