Wypadanie gruczołu trzeciej powieki (nazywane potocznie wiśniowym okiem) – bardzo rzadka przypadłość u cavalier king charles spanieli.  Występuje sporadycznie, ale jednak zdarza się dlatego poruszamy ten temat. Najbardziej predysponowanymi rasami do występowania tej choroby są: Beagle, boston teriery, cocker spaniele, lhasa apso i buldogi.


Krótko i dosadnie:

Z powodu sporadyczności występowania choroby nie ma żadnych szczegółowych zleceń. Z chorym psem należy się niezwłocznie udać do lekarza weterynarii.


Gruczoł trzeciej powieki z powodu budowy oka i słabości tkanki łącznej wydostaje się „na zewnątrz” w postaci czerwonego kulistego tworu.

Diagnoza:

Diagnozowane jest na podstawie obserwacji – nie da się nie zauważyć tej przypadłości.

Leczenie:

Leczenie sprowadza się do odprowadzenia gruczołu na właściwe miejsce – powinno być przeprowadzone niezwłocznie bowiem gruczoł trzeciej powieki produkuje ok. 50% łez, a jego długotrwała niedyspozycja może spowodować uszkodzenie oka. Usunięcie gruczołu z powodu jego funkcjonalności opisanej wyżej powinno być zawsze ostatecznością – wiąże się z nieustannym zakraplaniem oczu, nawet kilka razy dziennie.

cherry_eye_blenheim

 

Źródło:

CavalierHealth