zdrowycavalier@gmail.com

Zabezpiecz swojego Cavaliera!

Created with Sketch.

W ostatnim czasie media społecznościowe zalewa fala ogłoszeń odnośnie znalezień/ zagubień cavalierów.

W związku z tym apelujemy o zabezpieczenie naszych pupili – tak aby w przypadku zaginięcia mogły znaleźć się w domu jak najszybciej i bez zbędnych komplikacji.

TATUAŻ

W hodowli szczenięta znakowane są za pomocą chipa lub tatuażu. Tatuaż może być umiejscowiony w uchu lub pachwinie. W przypadku tatuażu jedynym miejscem gdzie można zweryfikować tożsamość szczenięcia jest właściwy dla hodowli oddział ZKwP. Należy pamiętać, że wiele oddziałów prowadzonych jest przez ochotników, a więc działają np. dwa razy w tygodniu w określonych godzinach. Nie zawsze jest możliwość natychmiast sprawdzić w ZKwP tatuaż. Dodatkowo jeżeli nie rejestrujecie pieska w ZKwP bo jest on domisiem i nie ma takiej potrzeby to pod numerem tatuażu będą widniały jedynie dane hodowcy – a może zmieniliście numer kilka tygodni wcześniej i nie poinformowaliście o tym hodowcy. Niezwykle istotną sprawą jest również widoczność tatuaży – większość z wiekiem „rozmywa się”, staje się nieczytelna lub ich odczytanie jest bardzo trudne. Często ustalenie tożsamości i właścicieli psa za pomocą tatuażu okazuje się bardzo trudne, czasochłonne a nawet niemożliwe. Apelujemy zatem aby nie polegać tylko na tatuażu psa przy jego zabezpieczeniu przed zaginięciem.


CHIP

Co roku wiele gmin przeprowadza akcje bezpłatnego chipowania – warto z nich skorzystać jeżeli pies nie jest jeszcze zachipowany chociaż koszt chipowania nie jest duży. Należy jednak pamiętać! Sam chip jest bezużyteczny! Dane psa oraz swoje należy wprowadzić do przynajmniej jednej z baz danych – zapytaj weterynarza czy może wprowadzić chip do bazy bezpłatnie z konta lecznicy z podaniem Twoich danych kontaktowych. Dane możesz wprowadzić również samodzielnie jednak zazwyczaj bazy chipów pobierają jednorazową opłatę rejestracyjną (płaci się za osobę, a nie od ilości wprowadzonych psów – stąd lecznice robią to zazwyczaj bezpłatnie przy okazji chipowania).

Co zrobić aby chip był użyteczny w identyfikacji psa?

  • Zachipuj psa
  • Wprowadź dane psa oraz swoje do jednej z baz danych
  • Po wprowadzeniu danych do bazy sprawdź DOKŁADNIE czy nie ma żadnej literówki lub pomyłki w numerze telefonu i czy zaznaczono, które dane mogą być dostępne publicznie, a które nie (w przypadku np. Safe- Animal – pamiętaj aby udostępnić chociaż numer telefonu tak aby znalazca mógł się z Tobą niezwłocznie skontaktować – Twoje upublicznione dane będą widoczne dopiero po wpisaniu numeru chipa, a więc nikt ich sobie „od tak” nie ściągnie z bazy)
  • Pilnuj aby dane teleadresowe w bazie danych były aktualne
  • Raz do roku przy okazji wizyty w lecznicy weterynaryjnej poproś lekarza o sprawdzenie chipa (bardzo rzadko, ale zdarza się że chip „psuje się” i jest niemożliwy do odczytu dlatego warto to czasami skontrolować)

Najpopularniejsze bazy danych, z których korzystają również schroniska

Warto aby pies figurował przynajmniej z jednej z tych baz danych.

Jak wygląda wynik wyszukiwania numeru chipa? 

W Safe- Animal:

W Identyfikacja.pl

ADRESÓWKA

Najprostsze co możesz zrobić aby zabezpieczyć swojego pupila to założenie mu adresówki. Adresówka to kawałek blaszki, plastiku które posiada podstawowe dane kontaktowe – Twój numer telefonu i zazwyczaj imię pieska. Adresówka pozwala znalazcy najszybciej się skontaktować z Tobą – nie wymaga czytników chipów, umiejętności odczytu tatuażu i jego znaczenia (literka w tatuażu oznacza oddział, z którego pochodzi hodowla psa) – znalazca otrzymuje jasny przekaz – to jest piesek, który ma adresówkę czyli ma dom,a to jest numer do jego człowieka. Adresówka pozwala skontaktować się z Tobą bezzwłocznie.

Adresówek jest miliony rodzajów – są ładne, nieładne, praktyczne, mniej praktyczne, trwałe i nietrwałe. Ceny wahają się od 5 do nawet 100 zł. Tylko od Ciebie zależy jaką adresówkę wybierzesz dla swojego psa.

Z doświadczenia nie polecamy adresówek w formie małej „tubki” do której wsuwa się papierową kartkę z danymi – takie adresówki mają tendencję do otwierania się, papierek wtedy wypada i adresówka jest bezużyteczna. Sprawdzają się wszelkiego rodzaju grawerowane adresówki – wybór zależy tylko od Was- w Internecie jest dostępnych setki wzorów i kolorów.

Niestety adresówkę pies może przypadkiem zgubić, może ona również się zetrzeć, zniszczyć – dlatego należy sprawdzać jej stan i czy na pewno nadal jest przy obroży/ szelkach psa.

Zamiast adresówki część osób wyszywa/ haftuje swój numer telefonu na obrożach/ szelkach – to również bardzo dobry pomysł na zabezpieczenie psa, jednak obrożę czy szelki tak jak adresówkę spanikowany pies  może zgubić dlatego apelujemy o podwójne zabezpieczanie psów.


Najlepiej zabezpieczyć psa podwójnie – chip oraz adresówka wtedy masz niemal 100% pewności, że jeżeli zaginionego pieska ktoś odnajdzie to nie będzie miał problemów żeby odnaleźć również Ciebie. A przecież nie chcesz narażać siebie i psa na niepotrzebny stres, prawda?

Zabezpiecz swojego Cavaliera! Nie odkładaj tego na jutro/ pojutrze bo znów zapomnisz w natłoku codziennych spraw. Zamawiaj szybko adresówkę oraz zorientuj się co z chipem/ tatuażem. Niech Twój pies posiada przynajmniej dwa różne zabezpieczenia, które ułatwią mu drogę powrotną do domu.

Zabezpieczony Cavalier