Cavaliery są narażone na dwa rodzaje dziedzicznej zaćmy (katarakty). Pierwsza z nich to zaćma „młodzieńcza”, która pojawia się od 6 miesiąca życia w obu oczach i postępuje, pies w wieku 2-4 lat jest całkowicie niewidomy. Drugi rodzaj zaćmy to zaćma starcza, która pojawia się od ok. 7 roku życia. Katarakta nie jest rzadką chorobą w rasie, występuje również u innych ras oraz u ludzi. 


Krótko i dosadnie:

Dla przyszłych właścicieli:

Wymagać od hodowców corocznych badań oczu rodziców szczenięcia – przedstawione badanie od lekarza okulisty nie może być starsze niż 1 rok. Wykaz chorób i wzory wyników badania oczu – tutaj.  

Dla hodowców:

Należy co roku badać oczy psów hodowlanych u lekarza okulisty. Psy cierpiące na kataraktę oraz ich rodzice i rodzeństwo powinni być niezwłocznie odsunięci od hodowli.


Zaćma jest definiowana jako zmętnienie soczewki. Soczewka oka staje się jasna lub przezroczysta. Zadymienie jest zwykle białe, ale może być również szarawe, żółte. Stopień utraty wzroku jest określany przez rozmiar i położenie zaćmy w soczewce. Im większa jest zaćma tym większy ubytek wzroku.  U cavalierów zdarza się również katarakta jako wada wrodzona – pojawia się wtedy przed 8 tygodniem życia – występuje zazwyczaj dwustronnie, ale niekoniecznie symetrycznie. Wystąpienie wrodzonej zaćmy jest często związane z microphthalmią czyli małooczem.

Zaćma bywa również konsekwencją cukrzycy (u takich psów rozwija się dużo szybciej) lub może być skutkiem późnego stadium PRA – czyli postępującego zaniku siatkówki.

Objawy:

Zazwyczaj na początku można zauważyć przebarwienia w oczach. Centralna część oka jest zadymiona. Pies już w początkowym stadium może mieć problemy ze wzrokiem – może wpadać na przedmioty, wykazywać niepewność przy chodzeniu po schodach.

Diagnoza:

Zaćma jest możliwa do wykrycia podczas rutynowego badania oczu.

Leczenie:

Zaćma może być usunięta chirurgicznie. Niektórzy lekarze wstawiają sztuczną soczewkę. Zabieg wykonuje się dla obojga oczu. Gdy katarakta rozwija się w wyniku PRA nie wykonuje się operacji ponieważ pies i tak straci wzrok w wyniku postępującego PRA.

Operacja zaćmy i związanie z nią usługi to w Stanach koszt od 1500 do 3000$ w zależności od tego czy są wszczepiane soczewki. Po zabiegu pies musi nosić przez minimum 3 tygodnie kołnierz, alby nie zarysować oczu podczas ich leczenia.

Stosowane są również krople do oczy, które mają na celu zmniejszenie zmętnienia. W celu ustalenia leczenia skontaktuj się z lekarzem okulistą.

cataract

Źródło:

CavalierHealth